1504 words7,5 min read
Udostępnij

Po kolei

Prawie każdy projekt potrzebuje tekstur. Nie ważne czy robisz grę komputerową, czy tworzysz render. W pewnym momencie zauważysz, że przydałoby się to wszystko jakoś pokolorować. To jest właśnie ten czas gdy dobrym pomysłem będzie zastanowienie się nad tym jakich materiałów użyjesz do twojej sceny. Z pomocą przychodzą oczywiście tekstury dostępne w internecie. Chcesz żeby obiekt wyglądał na metalowy? Proszę bardzo, jest na to tekstura. A może ma przypominać żelki? To też da się ogarnąć. To może wymarzyłeś sobie obiekt złożony w całości z brudnego plastiku. Żaden problem. Tekstury znajdziesz praktycznie na wszystko co możesz sobie wyobrazić. Tylko skąd je brać i jak ich używać? Dobre pytanie. Jeżeli nie wiesz jak używać tekstur to odwiedź ten film, w którym dowiesz się jak nakładać je na obiekty 3D i co to znaczy Unwrap oraz Mapowanie.

To teraz przejdźmy do drugiego pytania. Skąd brać te wszystkie tekstury? Poniżej znajdziesz całą listę miejsc, z których sam pobieram tekstury do moich projektów wraz z podziałem na darmowe i na te nieco mniej ;)

chrome 1Do7VekCwv scaled

Klasyk jeżeli chodzi o strony z teksturami. Praktycznie każda osoba poszukująca tekstur do swoich projektów musiała przynajmniej raz trafić na Textures.com. Znajdziesz tutaj wielką bibliotekę tekstur, materiałów, ale także całych obiektów 3D. Większość z tych rzeczy możesz pobrać kompletnie za darmo i używać do woli. Wszystko fajnie co nie? No właśnie trzeba pamiętać o jednym haczyku. Po założeniu konta dostajesz darmową licencję na użytkowanie tej strony, a razem z nią 15 kredytów, za które możesz „kupować” tekstury. Niektóre obrazy kosztują 1, a niektóre 2, zamysł jest taki, że o północy twoje kredyty są resetowane i znowu masz do użycia 15. Ogólnie strona bardzo przydatna z masą tekstur bardzo dobrej jakości, jednak trzeba uważać na ilość dostępnych kredytów i licencję, która domyślnie nie pozwala używać obrazów pobranych z tej strony do projektów komercyjnych.

Darmowe tekstury, materiały i modele 3D. Bez żadnych dodatkowych opłat ani haczyków. Biblioteka dostępna w tym miejscu pochodzi z różnych innych stron internetowych. 3DAssets.one to coś w stylu wyszukiwarki Google dla materiałów, tekstur i obiektów 3D. Wpisujesz frazę, której szukasz, dostajesz całą listę wyników, klikasz w jednego z nich i zostajesz przekierowany do strony z której możesz pobrać interesujące Cię rzeczy. To chyba wszystko co można napisać o tej stronie. Wszystko co tu się znajduje jest kompletnie za darmo, a na dodatek możesz pobierać do woli i wykorzystywać te materiały w dowolnych projektach.

opera iwAIVt1C7T scaled

Bardzo prosty zamysł i bardzo dobre wykonanie. AmbientCG.com oferuje wiele różnego rodzaju tekstur i materiałów praktycznie gotowych do użycia w twoim projekcie. Wchodzisz na stronę, wyszukujesz to czego potrzebujesz i pobierasz. To wszystko co trzeba aby zdobyć wysokiej jakości tekstury z opisywanej strony.

PolyHaven.com jest dosyć wyjątkowe w swoich założeniach. Tak, możesz pobrać tutaj zwyczajne tekstury. Tak, możesz pobrać tutaj również pełne, oteksturowane modele 3D, ale możesz tutaj również zdobyć obrazy HDRI. Są to obrazy, których możesz użyć do oświetlenia swojej sceny w bardzo realistyczny sposób. Wystarczy, że pobierzesz taki obraz i wsadzisz go do programu, w którym tworzysz swoją scenę. Automatycznie dostaniesz realistyczne odbicia i oświetlenie praktycznie za darmo.

Do niektórych projektów potrzeba takich bardziej… nieoczywistych tekstur. Tutaj z pomocą przychodzi SolarSystemScope.com. Znajdziesz tutaj całą masę tekstur planet i gwiazd w bardzo wysokiej rozdzielczości. Jeżeli tworzysz jakąś kosmiczną scenę albo po prostu renderujesz planetę to ta strona może okazać się niezastąpionym zbiorem świetnych tekstur. Zdecydowanie warto przetestować, szczególnie, że wszystko jest za darmo ;)

Jeżeli uczysz się Blendera to pewnie kojarzysz kanał BlenderGuru (Tak, to ten koleś od donutów). No i tak się składa, że on nie tylko prowadzi bardzo popularny kanał na YouTube, ale także założył stronę internetową na której możesz zdobyć sporo wysokiej jakości tekstur i materiałów. Strona nazywa się Poliigon i oferuje tysiące bardzo dobrych tekstur. Oczywiście co jest super to nie może być za darmo. Tak też jest w tym przypadku. Aby korzystać w pełni z tej strony trzeba opłacać miesięczną subskrypcję, ale za to w zamian dostajesz całą bibliotekę tekstur skupiających się na wizualizacjach architektonicznych, ale nie tylko. Na osłodę dodam, że jest opcja używania tej strony również bez ponoszenia opłat. Na stronie głównej możesz znaleźć sekcję oznaczoną jako „Free Assets”. Gdy w to wejdziesz, zobaczysz, że jest tam również trochę darmowych tekstur, które staną się dla ciebie dostępne po założeniu darmowego konta.

opera 2gupk9g44N scaled

Przy opisywaniu jednej strony wyżej napisałem, że to co jest dobre nie może być za darmo. No i po części dalej to jest prawda ale tutaj pojawia się ale. Quixel Megascans jest usługą płatną, która oferuje najwyższej jakości tekstury, materiały i obiekty 3D. Wszystko co znajduje się w tej bibliotece zostało zeskanowane profesjonalnym sprzętem używając technologii fotogrametrii, która pozwala na przenoszenie prawdziwych, fizycznych obiektów do świata wirtualnego, używając do tego bardzo dużej ilości zdjęć danego przedmiotu lub powierzchni. Megascans działa na bazie miesięcznej subskrypcji ale jest jedno ale. Jeżeli do tworzenia twoich scen używasz programu Unreal Engine to całe zasoby tej strony masz kompletnie za darmo. Bez żadnych haczyków ani dziwnych kombinacji. To samo w sobie jest bardzo dużym plusem jeżeli chodzi o przystępność tego rozwiązania. Pewnie teraz myślisz, że skoro rozdają to za darmo to coś musi być nie tak z jakością. Nic bardziej mylnego. Znajdziesz tutaj najwyższej jakości assety, których używają wielkie firmy tworzące najpopularniejsze gry. Ty też możesz mieć do tego dostęp, jeżeli oczywiście używasz Unreal Engine. Brzmi interesująco co nie? Zobacz film w którym pokazywałem jak to działa w praktyce.

opera g97dVbiWrQ scaled

Jest ktoś kto nie słyszał o firmie Adobe? Tak to Ci od Photoshopa. Oni też musieli stworzyć własne miejsce, w którym oferują tekstury, materiały oraz obiekty 3D. W tym przypadku jednak jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, że jak pewnie dobrze wiesz Adobe kupiło firmę Allegorithmic, która to z kolei zajmuje się tworzeniem takich programów jak Substance Painter czy Substance Designer. Co w tym ciekawego zapytasz? Ciekawe jest to, że na tym właśnie opiera się cała ta strona. Wszystkie materiały jakie tutaj znajdziesz są plikami Substance Designera. Czyli (oczywiście jeżeli posiadasz ten program) możesz pobrać taki materiał i dostosować go do własnych potrzeb dodając do niego zarysowania, zmieniając kolor, wielkość czy nawet kształty na teksturze. Wszystkie materiały dostępne tutaj są proceduralne co oznacza tyle, że nie zostały stworzone ze zdjęć, a są całkowicie wygenerowane komputerowo. Rodzi to plusy i minusy. Plus jest taki, że masz możliwość dostosowania każdego detalu swojej tekstury za pomocą parametrów umieszczonych w materiale lub własnoręcznie edytując drzewko nodów. Minusem natomiast jest to, że generując komputerowo tego typu materiały nie zawsze uda się uchwycić ich wygląd i klimat (jeżeli wiesz co mam na myśli). Usługa oczywiście jest płatna ale tutaj również znajdziesz całkiem sporo darmowych rzeczy, które będziesz mógł wykorzystać w swoim projekcie.

opera wz4Vy5NUnk scaled

W ramach bonusu przedstawiam Ci dodatek do Blendera o nazwie BlenderKit. Jest to addon, który umieszcza bezpośrednio w twoim Blenderze wyszukiwarkę obiektów i materiałów z których możesz korzystać bez opuszczania programu. Wystarczy, że znajdziesz element, który Cię interesuje, przeciągniesz go na scenę i gotowe! BlenderKit zrobi wszystko za ciebie. Dzięki temu masz dostęp do zbioru tysięcy obiektów i materiałów od razu w oknie Blendera, a co za tym idzie możesz eksperymentować i tworzyć własną scenę zdecydowanie szybciej niż wcześniej. Korzystanie z BlenderKit jest darmowe, ale jest również opcja zakupu wersji Premium, która to daje dostęp do jeszcze większej bazy obiektów i tekstur. Jeżeli zainteresował Cię dodatek BlenderKit to sprawdź film, który o nim nagrałem, żeby dowiedzieć się więcej. Dodatkowo przechodząc na jego stronę z tego linku dostaniesz 10% zniżki na zakup wersji premium, więc chyba się opłaca ;)