Praktycznie każdy projekt 3D potrzebuje dobrej jakości tekstur i materiałów, jednak nie wszyscy wiedzą skąd to wszystko wziąć. 
Na szczęście nie musisz ręcznie tworzyć każdej tekstury, którą dodajesz do swojej sceny. Istnieją strony (darmowe i płatne), które oddadzą nam te assety w formacie gotowym do umieszczenia w naszym projekcie.

Poniżej znajdziesz listę tych najciekawszych i najbardziej popularnych.

BlenderKit

💰Cena: Za darmo z możliwością premium

📃Licencja: Royality Free/CC0

BlenderKit jest dodatkiem do Blendera, dzieki któremu otrzymamy nowy panel pozwalający na przeglądanie i pobieranie dowolnych assetów z jego biblioteki. Znajdziesz tu modele, tekstury, materiały i nawet całe sceny gotowe do wczytania do twojego projektu.
Posiadanie specjalnego interfejsu bezpośrednio wewnątrz Blendera na pewno bardzo ułatwi i przyspieszy prace nad wieloma projektami.
Jeżeli zdecydujesz się na zakup wersji premium, otrzymasz 10% zniżki robiąc to przez link powyżej.

W tym filmie dowiesz się jak on działa.

💰Cena: Subskrypcja lub za darmo

📃Licencja: Możliwość wykorzystania komercyjnego

Quixel Megascans jest wielką biblioteką nie tylko tekstur, materiałów i obiektów ale też pędzli, decali czy trójwymiarowych roślin. Dodatkowo Wszystkie assety prezentowane na tej stronie są tak realistyczne jak to tylko możliwe ponieważ zostały one zeskanowane i przeniesione do komputera.

Cena tej biblioteki jest o tyle specyficzna, że możesz korzystać z kilku darmowych obiektów, kupić subskrypcję pozwalającą na dostęp do wszystkich, ponad 16 tysięcy elementów, lub… dostać do wszystko kompletnie za darmo.
Jeżeli końcowy wynik twojej pracy zostanie zaprezentowany w programie Unreal Engine, to możesz korzystać ze wszystkich tych assetów całkowicie za darmo.

W tym filmie dowiesz się jak to zrobić.

PolyHaven

💰Cena: Za darmo

📃Licencja: CC0

PolyHaven to potężna biblioteka modeli 3D, tekstur i materiałów, dostępnych całkowicie za darmo. Wszystko co znajdziesz na tej stronie możesz pobrać bez ponoszenia żadnych kosztów czy nawet tworzenia konta. Strona ta utrzymuje się z dobrowolnych dotacji, więc jeżeli podoba Ci się to co się na niej znajduje to możesz wesprzeć jej rozwój dowolną kwotą bez żadnych zobowiązań.
Dodatkowo dla ułatwienia przeglądania i pobierania obiektów, strona ta stworzyła nawet dodatek do Blendera, dzięki któremu nie będziesz musiał już w ogóle odwiedzać tej strony bo wszystko znajdziesz bezpośrednio w Blenderze.

3DAssetsOne

💰Cena: Za darmo

📃Licencja: Zależna od assetu

3Dassets.one jest prawdopodobnie moją ulubioną darmową stroną do wyszukiwania obiektów 3D, tekstur i materiałów z całego internetu. Nie pobierzesz stąd bezpośrednio żadnego assetu. Jest to tylko wyszukiwarka wyświetlająca elementy z innych stron do których przekierowuje po kliknięciu na miniaturkę. Można nawet powiedzieć, że jest to coś w rodzaju Google, tylko, że dla obiektów i materiałów.

Adobe3DAssets

💰Cena: Za darmo z możliwością premium

📃Licencja: Możliwość wykorzystania komercyjnego

Adobe Substance 3D Assets jest wielką biblioteką tekstur, materiałów i obiektów dostępnych w subskrypcji Substance 3D. Można tu jednak znaleźć trochę darmowych obiektów, które nie odbiegają jakością od ich płatnych odpowiedników.
Assety pobrane z tej strony mogą zostać wykorzystane w dowolnym innym programie bez żadnych ograniczeń.

Poliigon

💰Cena: Za darmo z możliwością premium

📃Licencja: Zależna od subskrypcji

Jeżeli uczysz się Blendera to na pewno znasz kanał BlenderGuru. Tworzy on bardzo popularne poradniki z tego programu w języku angielskim, a wspominam o nim dlatego, że to właśnie on stworzył stronę Poliigon. Znajdziesz tu bardzo dużo obiektów 3D, materiałów i tekstur skupiających się głównie w temacie wizualizacji architektonicznych, jednak oczywiście bez problemu możesz je wykorzystać również w innych zastosowaniach.

💰Cena: Za darmo

📃Licencja: CC BY 4.0

Solar System Scope jest bardzo specyficzną stroną zarówno jeżeli chodzi o jej wygląd, jak i jej zawartość. Nie znajdziesz tu żadnych standardowych tekstur typu trawy czy betonu. Wszystko co tu jest dostępne kręci się wokół kosmosu i planet, czyli napotkasz tekstury ziemi, marsa, jowisza, czy nawet drogi mlecznej albo słońca.
Wszystko za darmo i wszystko możliwe do wykorzystania w dowolnym twoim projekcie.

AmbientCG

💰Cena: Za darmo

📃Licencja: CC0

AmbientCG jest stroną podobną do wcześniej wymienionego PolyHaven. Masz tu całkowicie darmowy dostęp do całej masy obiektów 3D, materiałów oraz tekstur z możliwością wykorzystania ich w dowolnym projekcie. Znajdziesz tu nawet proceduralne materiały stworzone w programie Adobe Substance 3D Designer. Oznacza to tyle, że po pobraniu takiego materiału będziesz mógł dowolnie dopasowywać jego szczegóły modyfikując specjalne, wcześniej ustawione parametry.

💰Cena: Subskrypcja

📃Licencja: Możliwość wykorzystania komercyjnego

Textures.com kiedyś było niesamowicie popularną stroną z darmowymi teksturami i materiałami, jednak jakiś czas temu zmienili swoją politykę i zrezygnowali z darmowego udostępniania swoich assetów. Możesz tu znaleźć kilkanaście darmowych elementów, jednak zdecydowana ich większość będzie wymagała od Ciebie zakupu wersji premium.
Pomijając już kwestie pieniędzy, trzeba przyznać, że jest to jedna z większych bibliotek w internecie, a w dodatku cały czas się rozwija tworząc nowe, obiekty, skany czy proceduralne materiały.

💰Cena: Za darmo

📃Licencja: CC0

Można powiedzieć, że Texture Ninja jest takim darmowym odpowiednikiem Textures.com. Znajdziesz tu bardzo podobne materiały i tekstury, których w momencie pisania tego tekstu jest ponad 5 tysięcy. W dodatku wszystko co tutaj znajdziesz jest dostępne całkowicie za darmo i możesz to wykorzystać w dowolnym programie.

Blender Icon

Weź udział w kursie Blender: Wstęp do świata 3D aby rozpocząć swoją przygodę z realistycznymi projektami 3D