Modelowanie

Stwórz coś z niczego i to jeszcze w 3D!

Blender

Bardzo popularny program do modelowania, teksturowania, riggowania, animowania, renderowania itd. Długo by wymieniać wszystko co potrafi zrobić, a najlepsze jest to, że możesz go zdobyć zupełnie za darmo! Jeżeli zaczynasz przygodę z grafiką 3D lub prowadzisz małą firmę to Blender jest pozycją obowiązkową.

Sprawdź >

Maya

Praktycznie standard jeżeli chodzi o tworzenie gier lub animacji. Maya pomoże ci w modelowaniu, teksturowaniu, animowaniu i renderowaniu i jeżeli na poważnie myślisz o swojej przygodzie z grafiką 3D to zdecydowanie powinieneś mieć ten program na uwadze.

Sprawdź >

Houdini

Znudziło ci się zwykłe modelowanie? Tutaj nie musisz tego robić. Dzięki temu programowi możesz wygenerować swoje modele przy użyciu systemu nodów. Proceduralne generowanie wielu wariantów obiektów i zaawansowane symulacje. To wszystko znajdziesz w Houdini.

Sprawdź >

Teksturowanie

Masz już model, wiec przydało by się go jakoś pokolorować.

Substance Painter

Niekwestionowany lider w teksturowaniu obiektów 3D. Dzięki niemu teksturowanie staje się przyjemnością, a nie smutną koniecznością. Korzystają z niego miliony osób na całym świecie. Niezależnie czy pracujesz w dużej korporacji, czy jesteś amatorem. Znajomość Substance Painter zawsze ci się przyda, niezależnie od okoliczności.


Sprawdź >

Quixel Mixer

Ciekawy program skupiający się głównie na mieszaniu tekstur pochodzących z Quixel Megascans, lecz jego możliwości rozrosły się również o teksturowanie modeli 3D, z czym radzi sobie całkiem nieźle. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest aktualnie “drugą siłą” w programach do teksturowania, a w dodatku jest dostępny za darmo.

Sprawdź >

Mari

Najmniej znany, ale bardzo zaawansowany program pozwalający na teksturowanie twoich obiektów 3D. Najczęściej wykorzystywany przy produkcji filmów. Umożliwia zarówno odręczne malowanie po obiektach jak i produkcję proceduralnych materiałów, które dopasowują się do powierzchni twojego obiektu.

Sprawdź >

Grafika 2D

Poprawić zdjęcia? Zrobić ikonki? Żaden problem.

Adobe Photoshop

Czy istnieje jakaś osoba, która nie słyszała o Adobe Photoshop? Ten program jest tak popularny, że nawet osoby niezwiązane z grafiką komputerową kojarzą jego nazwę oraz logo. Zdecydowanie największy gracz jeżeli chodzi o grafikę rastrową, czyli zarówno edycję zdjęć jak i odręczne malowanie.

Sprawdź >

Adobe Illustrator

Również bardzo znany i również od firmy Adobe. Illustrator stał się standardem i jeżeli myślisz o pracy z grafiką wektorową to na pewno musisz zwrócić na niego swoją uwagę. Wykorzystywany jest do produkcji infografik, ikon, ilustracji oraz znaków towarowych i sprawdza się w tym bardzo dobrze.

Sprawdź >

Affinity Photo

Można powiedzieć, że jest to największy konkurent Adobe Photoshop. Narzędzia dostępne w Affinity Photo są zbliżone do tych oferowanych przez konkurencję, a przy tym jest on zdecydowanie tańszy dzięki czemu zyskuje on sporą popularność w mniejszych biznesach oraz w użytku indywidualnym.

Sprawdź >

Tworzenie gier

Tchnij trochę życia w swój świat.

Unity

Chcesz zrobić grę 2D czy 3D? Bez różnicy. Unity jest bardzo dobrym wyborem dla praktycznie każdej gry. Na tym programie powstają zarówno wielkie, popularne tytuły nad którymi pracują setki osób, jak i mniejsze produkcje tworzone przez jedną osobę. Aktualnie najpopularniejszy silnik do tworzenia gier na świecie, dający bardzo duże możliwości w kreowaniu własnej wizji projektu. A dodatkowo Unity posiada bardzo aktywną społeczność i masę darmowych poradników.

Sprawdź >

Unreal Engine

Jeżeli zależy Ci na najlepszej możliwej grafice to Unreal Engine jest idealnym wyborem. Powstają na nim wielkie gry, które zaliczają się do najpiękniejszych na świecie, ale to nie wszystko. Jest on również wykorzystywany przy produkcji filmów i efektów specjalnych. Istnieje już od wielu lat i przez ten czas zyskał bardzo dużo potężnych funkcji, które wyróżniają go na tyle pozostałych silników, lecz z tego powodu może wydawać się nieco skomplikowany.

Sprawdź >

Godot

Zupełnie darmowy i otwarty program do tworzenia gier. Godot głównie skupia się na grach 2D, ale potrafi również stworzyć gry trójwymiarowe. Przez ostatnie lata mocno zyskał na popularności i wyrósł na z ciekawszych silników do tworzenia gier zarówno na komputery jak i telefony. Największą siłą Godota jest społeczność jaka się wokół niego zgromadziła. Jeżeli masz jakiś problem to na pewno znajdziesz kogoś kto zna odpowiedź co czyni go bardzo przystępnym dla nowych osób.

Sprawdź >